BUTY ZE SKÓRY Z KAKTUSA? PROSZĘ BARDZO!

Choć na pierwszy rzut oka pojęcie „skóra roślinna” wydaje się paradoksem, to polska marka Bohema Clothing (po raz kolejny!) udowadnia, że wegański, ekologiczny i wyprodukowany z roślin surowiec staje się poważną konkurencją dla zwierzęcej skóry. Zaczęło się od wykorzystywania skóry wyprodukowanej z liści ananasa, pod koniec grudnia 2019 roku marka Bohema Clothing zrobiła kolejny krok do przodu i… wypuściła na rynek buty ze skóry z kaktusa.

MODA Z ZASADAMI

Kiedy czytamy informację prasową otrzymaną od Bohema Clothing, naszą uwagę przykuwają trzy pojęcia: ekologia, zrównoważone podejście do mody i ręczna, rzemieślnicza produkcja. Marka nie tylko mówi o swoich priorytetach, ale każdym nowym produktem udowadnia, że tworzona w Polsce moda może być piękna, innowacyjna i co najważniejsze: wolna od okrucieństwa.

Dbamy o to, aby wszystkie nasze produkty wytwarzane były w sposób odpowiedzialny i świadomy, z poszanowaniem planety, zwierząt i wszystkich ludzi mających z nimi do czynienia – zarówno tych, którzy je tworzą, jak i tych, którzy je noszą. To jest dla nas zrównoważona moda – mówi nam Wioletta Wiertel, Communication Manager marki.

Prawdziwym przełomem na rynku były buty wykonane ze skóry ananasa – pisaliśmy o nich w sierpniu (zobacz nasz wpis o butach ze skóry z liści ananasa) i już wtedy byliśmy przekonani, że to ogromny krok dla polskiej branży mody. Pinatex okazał się doskonałym materiałem do produkowania pięknych i wytrzymałych butów, ale Sebastian i Wiola z Bohema Clothing nie spoczęli na laurach i postanowili szukać nowych, roślinnych alternatyw dla zwierzęcej skóry. Pod koniec grudnia 2019 roku roślinna rodzina Bohema Clothing powiększyła się o buty wyprodukowane z kaktusa.

KAKTUS NIEJEDNO MA IMIĘ

Mediolan, Międzynarodowe Targi Skórzane Lineapelle 2019. To właśnie tu swoją premierę ma roślinna skóra wykonana w całości z kaktusa nopal (opuncji). Innowacyjny materiał powstały z połączenia sproszkowanej opuncji z bawełną został opracowany przez meksykańskich przedsiębiorców Adriána Lópeza Velarde i Marte’a Cázareza z marki Desserto, którym zależało na stworzeniu przyjaznej środowisku, zrównoważonej alternatywy dla skóry zwierzęcej. Misja zakończyła się sukcesem, bo Cactus Lether jest wolna od toksycznych chemikaliów, ftalanów i PCW, oprócz tego materiał jest częściowo biodegradowalny. Skóra z kaktusa jest gładka, oddychająca i elastyczna, a jej wysoka odporność i trwałość ( twórcy materiału mówią o tym, że jego trwałość to 10 lat) sprawiają, że może być doskonałą alternatywą dla zwierzęcej skóry i innych materiałów syntetycznych, które nie są tak przyjazne dla środowiska.

Ogromną wagę przywiązujemy zarówno do designu naszych butów, jak i ich wykonania. Do tej pory wykonywaliśmy buty z Pinatexu, a przy ich projektowaniu uwzględnialiśmy szczególną i ciekawą naszym zdaniem fakturę tego materiału – znakiem rozpoznawczym skóry z liści ananasa jest charakterystyczne marszczenie. Cieszymy się, że skóra z kaktusa jest zupełnie inna – gładka i bardzo podobna w formie do skóry odzwierzęcej. To pozwoli nam rozbudować kolekcje o nowe, ciekawe modele oraz zaproponować większy wybór miłośniczkom świadomej mody – wyjaśnia projektant marki, Sebastian Szypuła. Wszystkie nasze buty wykonujemy ręcznie, ale również sami testujemy ich wytrzymałość. Chcemy, aby modele, które oferujemy, służyły przez lata – dodaje.

APETYT NA WIĘCEJ

Pod koniec grudnia na stronie internetowej Bohema Clothing pojawiły się czarne, klasyczne szpilki wykonane ze skóry z kaktusa, na początku 2020 w sprzedaży pojawią się kaktusowe sztyblety.

Plany na przyszłość? Cały czas szukamy nowych wegańskich i przyjaznych środowisku materiałów, z których możemy wykonywać najwyższej jakości buty. Chcemy pokazać, że skóra naturalna ma coraz więcej alternatyw, a buty wykonywane z nich są nie tylko równie trwałe i wygodne, ale też równie piękne – mówi nam Wioletta Wiertel, Communication Manager marki.

Obecnie w ofercie Bohema Clothing znajduje się aż 13 modeli w 100% wegańskich butów, ale założyciele marki już pracują nad wiosenną kolekcją, w której pojawią się nowe modele ze skóry z kaktusa, ananasa i być może jeszcze innej roślinnej skóry. Co ciekawe, marka zapowiada także pierwsze modele butów dla mężczyzn.

***

Nie oszukujmy się – jeszcze kilka lat temu roślinna, ekologiczna alternatywa dla zwierzęcej skóry wydawała się abstrakcją. Dzisiejsza moda nieustannie ewoluuje – zmiany klimatu prowokują marki do proekologicznego podejścia do tematu, ekologiczne, biodegradowalne materiały są przyszłością branży, a coraz bardziej świadomi konsumenci oczekują od marki modowej nie tylko dobrego produktu, ale także ważnych deklaracji, idei i wartości. Bohema Clothing udowadnia, że polski rynek mody ma ogromny potencjał – jest spragniony nowości, otwarty na innowacje i świadomy, że zrównoważona moda to przyszłość branży.

PS. Co ciekawe, w opublikowany niedawno raporcie The State of Fashion 2020 stworzonym przez portal Busines of Fashion i firmę McKinsey&Company czytamy, że w 2020 roku zarówno firmy branży fashion, jak i modowi konsumenci będą zwracać jeszcze większą uwagę na kwestie związane z modą zrównoważoną. Ekologiczna rewolucja zacznie się na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *